Lollapalooza Festival Releases 2010 Schedule

For more info on this festival see the MFJ Lollapalooza Festival Guide.

FRIDAY, AUGUST 6

BMI STAGE
These United States 11:15 – 12:00
The Ettes 12:30 – 1:15
Jukebox the Ghost 1:45 – 2:30
My Dear Disco 3:00 – 3:45
Semi Precious Weapons 4:15 – 5:00
NEON TREES 5:30 – 6:15

KIDZAPLOOZA
The Happiness Club 11:30 – 11:55
School of Rock 12:30 – 12:55
The Candy Band 1:30 – 1:55
Tim and the Space Cadets 2:30 – 2:55
Rocknoceros 3:15 – 3:45
Ed Kowalcyzk
Recess Monkey4:00 – 4:30

THE GROVE
Foxy Shazam 12:00 – 12:30
The Constellations 1:00 – 1:45
American Bang 2:15 – 3:00
Cymbals Eat Guitars 3:30 – 4:30
F**k Buttons 5:00 – 6:00
Jamie Lidell 6:30 – 7:30

ADIDAS
Javelin 11:30 – 12:15
The Walkmen 1:00 – 2:00
The Big Pink 3:00 – 4:00
Matt & Kim 5:00 – 6:00
Chromeo 7:00 – 8:00

PLAYSTATION
B.o.B 11:30 – 12:15
Los Amigos Invisibles 1:00 – 2:00
Drive-By Truckers 3:00 – 4:00
Dirty Projectors 5:00 – 6:00
Jimmy Cliff 7:15 – 8:30

BUDWEISER
Wavves 12:15 – 1:00
Mavis Staples 2:00 – 3:00
The New Pornographers 4:00 – 5:00
The Black Keys 6:00 – 7:15
The Strokes 8:30 – 10:00

SOUTH
Balkan Beat Box 12:15 – 1:00
Raphael Saadiq 2:00 – 3:00
Devo 4:00 – 5:00
Hot Chip 6:00 – 7:00
Lady Gaga 8:00 – 10:00

PERRY’S
LDJS Remix 12:00 – 12:30
BBU12:30 – 1:15
Ancient Astronauts1:15 – 2:15
Ana Sia2:15 – 3:15
Peanut Butter Wolf 3:15 – 4:15
Kidz In The Hall 4:15 – 4:45
J. Cole 4:45 – 5:30
Caspa 5:30 – 6:30
Erol Alkan 6:30 – 7:30
Tiga 7:30 – 8:30
2ManyDJs8:30 – 10:00

FYE AUTOGRAPH TENT

* 1:30 PM Wavves
* 1:45 PM The Ettes
* 2:15 PM The Constellations
* 3:30 PM American Bang
* 5:15 PM Kidz In The Hall
* 6:30 PM Matt & Kim
* 6:45 PM Neon Trees
* 7:15 PM Caspa
* 7:30 PM Hot Chip

SATURDAY, AUGUST 7

BMI
MyNameIsJohnMichael 11:15 – 12:00
Skybox 12:30 – 1:15
Dragonette 1:45 – 2:30
Dan Black 3:00 – 3:45
Royal Bangs 4:15 – 5:00

KIDZAPALOOZA
Tim and the Space Cadets 11:30 – 11:55
The Candy Band 12:30 – 12:55
Rocknoceros 1:30 – 1:55
The Verve Pipe 2:30 – 2:55
The Happiness Club 3:00 – 3:25
Dan Zanes & The Chicago Youth Symphony Orchestra 3:45 – 4:10
JP. Chrissie & The Fairground Boys 4:15 – 4:35

THE GROVE
The Morning Benders 12:00 – 12:30
Harlem 1:00 – 1:45
Warpaint 2:15 – 3:00
Dawes 3:30 – 4:30
Deer Tick 5:00 – 6:00
Edward Sharpe & The Magnetic Zeros 6:30 – 7:30

ADIDAS
Mimicking Birds 11:30 – 12:15
Rogue Wave 1:00 – 1:45
TBA 2:45 – 3:45
AFI 4:45 – 5:45
Slightly Stoopid 6:45 – 7:45

PLAYSTATION
The Kissaway Trail 11:45 – 12:30
Wild Beasts 1:15 – 2:15
The xx 3:15 – 4:15
Metric 5:15 – 6:15
Cut Copy 7:30 – 8:30

BUDWEISER
The Soft Pack 12:30 – 1:15
Stars 2:15 – 3:15
Grizzly Bear 4:15 – 5:15
Spoon 6:15 – 7:30
Phoenix 8:30 – 10:00

SOUTH
Rebelution 12:15 – 1:00
Blues Traveler 1:45 – 2:45
Gogol Bordello 3:45 – 4:45
Social Distortion 5:45 – 6:45
Green Day 7:45 – 10:00

PERRY’S
Lance Herbstrong 11:15 – 12:00
Only Children 12:00 – 12:45
Vonnegutt 12:45 – 1:15
FreeSol 1:15 – 1:45
Beats Antique 1:45 – 2:30
Wolfgang Gartner 2:30 – 3:30
Steve Porter 3:30 – 4:30
Joachim Garraud 4:30 – 5:30
PerryEtty vs Chris Cox 5:30 – 6:30
Kaskade 6:30 – 7:30
Rusko 7:30 – 8:30
DJ Mel 8:30 – 9:00
Empire of the Sun (Full Live Band) 9:00 – 10:00

FYE AUTOGRAPH TENT

* 12:45 PM The Kissaway Trail
* 2:30 PM Wild Beasts
* 3:15 PM Blues Traveler
* 3:30 PM Stars
* 4:45 PM Dan Black

SUNDAY, AUGUST 8

BMI
Son of a Bad Man 11:15 – 12:00
Neon Hitch 12:30 – 1:15
The Band of Heathens 1:45 – 2:30
Freelance Whales 3:00 – 3:45
Violent Soho 4:15 – 5:00

KIDZAPALOOZA
School of Rock 11:30 – 11:55
The Q Brothers 12:30 – 12:55
Recess Monkey 1:30 – 1:55
Dan Zanes & The Chicago Youth Symphony Orchestra 2:30 – 2:55
Peter DiStefano & Tor 3:15 – 3:40
thenewno2
Perry Farrell
The Verve Pipe 4:30 – 5:00

THE GROVE
Frank Turner 12:00 – 12:30
Company of Thieves 1:00 – 1:45
The Ike Reilly Assassination 2:15 – 3:00
Hockey 3:30 – 4:30
Frightened Rabbit 5:00 – 6:00
The Temper Trap 6:30 – 7:30

ADIDAS
HEALTH 11:30 – 12:15
Switchfoot 1:00 – 2:00
Minus the Bear 3:00 – 4:00
Erykah Badu 5:00 – 6:00
Cypress Hill 7:00 – 8:00

PLAYSTATION
Miniature Tigers 11:30 – 12:15
The Dodos 1:00 – 2:00
Mumford & Sons 3:00 – 4:00
MUTEMATH 5:00 – 6:00
The National 7:15 – 8:30

BUDWEISER
The Antlers 12:15 – 1:00
Blitzen Trapper 2:00 – 3:00
Yeasayer 4:00 – 5:00
MGMT 6:00 – 7:15
Arcade Fire 8:30 – 10:00

SOUTH
Nneka 12:15 – 1:00
The Cribs 2:00 – 3:00
X Japan 4:00 – 5:00
Wolfmother 6:00 – 7:00
Soundgarden 8:00 – 10:00

PERRY’S
Dani Deahl 11:15 – 12:00
Team Bayside High 12:00 – 12:45
Felix Cartal 12:45 – 1:30
Didi Gutman of Brazilian Girls 1:30 – 2:30
NERVO 2:30 – 3:30
Chiddy Bang 3:30 – 4:15
Mexican Institute of Sound 4:30 – 5:30
Dirty South 5:30 – 6:30
Flosstradamus 6:30 – 7:30
Felix da Housecat 7:30 – 8:30
Digitalism (DJ Set) 8:30 – 10:00

FYE AUTOGRAPH TENT

* 1:30 PM Nneka
* 2:15 PM Company of Thieves
* 2:30 PM Switchfoot
* 2:30 PM Didi Gutman of Brazilian Girls
* 3:30 PM Blitzen Trapper
* 4:30 PM Minus the Bear
* 5:00 PM Cypress Hill
* 8:00 PM The Temper Trap

Born during a sweaty, backstage, Bonnaroo downpour, the Chief Festival Junkie's mission in life is to dance, write, and travel to every great festival that this wide world has to offer. While his identity remains a mystery, you may have already met him, probably when he helped himself to your party favors.

You must be logged in to post a comment