Portland Folk Festival Announces Full Schedule


via Portland Folk Festival
MFJ Portland Folk Festival Guide

THURSDAY AUGUST 19TH

Mission Theater
1624 Northwest Glisan St., 503.223.4527
doors at 7:30pm, $14 advance / $16 day of show, 21+
individual tickets for this event available in advance here

8pm: Special screening of Roll on Columbia: Woody Guthrie and The Bonneville Power Administration
9:30pm: The Portland Cello Project hosts a tribute to Woody Guthrie, with special guest collaborators Peter Yarrow, Dan Bern, Rebecca Gates, Laura Gibson & Amy Annelle
10:30pm: Jackstraw

The Old Church
1422 SW 11th Ave., 503.222.2031
doors at 8pm, $12, all-ages
8:30pm: Dominique Garcia
9:15pm: Holcombe Waller and Ben Landsverk

Sisters of the Road Café
133 NW 6th Ave., 503.222.5694
doors at 5:30pm, FREE, all-ages
6pm: Dan Bern
6:45pm: The Taxpayers
7:30pm: Fast Rattlers

Backspace
115 Northwest 5th Ave., 503.248.2900
doors at 8pm, $6, all-ages
8:30pm: Stefan Jecusco
9:30pm: Bear Feet
10:30pm: Sea of Bees

Ella St. Social Club
714 Southwest 20th Place, 503.227.0116
doors at 9pm, $5, 21+
9pm: Stag Hare
10pm: Petoskey
11pm: Brothers Young

FRIDAY AUGUST 20TH

Alberta Rose Theatre
3000 NE Alberta St., 503.719.6055
doors at 7:30 pm, $14 advance / $16 day of show, all-ages
individual tickets for this event available in advance here
8pm: Tragos Amargos feat. Luz Elena of Y La Bamba
8:45pm: Celso Machado
10pm: Natya Leela (Classical Indian Dance)
10:30pm: Vagabond Opera

The Know
2026 Northeast Alberta St., 503.473.8729
doors at 8pm, FREE, 21+
8:30pm: Anna Paul & the Bearded Lady
9:20pm: Yarn Owl
10:20pm: Fenbi International Superstars

Alberta St. Pub
1036 Northeast Alberta St., 503.284.7665
doors at 7pm, $6, 21+
7:30pm: special screening of Roll Out Cowboy- Director/Producer Elizabeth Lawrence in attendance!
9pm: Jim Page
10pm: Kasey Anderson
11pm: Lewi Longmire & Annalisa Tornfelt

SATURDAY AUGUST 21ST

Wonder Ballroom
128 Northeast Russell St., 503.284.8686
doors at 7:30pm, $14 advance / $16 day of show, all-ages
individual tickets for this event available in advance here
8pm: Mamadou
9pm: Thomas Mapfumo
10pm: Kimya Dawson

Mississippi Studios
3939 N. Mississippi Ave., 503.288.3895
doors at 8pm, $14, 21+
individual tickets for this event available in advance here
8:30: Duover
9:15: Dolorean
10:15: Dan Bern
11:15: Damien Jurado

White Eagle
836 N. Russell St., 503.335.8900
doors at 9pm, $6, 21+
9:30pm: The Lower 48
10:30pm: Yoyodyne
11:30pm: The Caleb Klauder Country Band

Mississippi Pizza
3552 N. Mississippi Ave., 503.288.3231
doors at 4pm, $5, 21+
5pm: Tom Schraeder
6pm: Mike Fekete
7pm: Anne Weiss
8pm: Brian Cutean
9pm: Louis Ledford
10pm: Felix Hatfield, the Oz St. Fossil

** daytime shows **

Buy Olympia kids’ stage (outdoor area south of LAND)
3925 N. Mississippi Ave., 503.451.0689
doors at noon, FREE, all-ages
noon: Rock ‘n’ Roll Kindy 4pm: Dan Bern
5pm: Cardboard Songsters
6pm: Johnny and Jason

LAND
3925 N. Mississippi Ave., 503.451.0689
doors at 3pm, all-ages
Stories for all ages and mini workshops presented by members of the Portland Storytellers Guild – stay tuned for details!

Mississippi Studios’ Bar Bar
3943 N. Mississippi Ave., 503.288.3895
doors at 3pm, FREE, 21+
4pm: Mary Flower
5pm: Earl White Band
6pm: Clampitt Family

Lot 13
Mississippi Ave. & Shaver St., behind Fresh Pot / next to MoxieRX
noon, FREE, all-ages
Curated by the Portland Field Recording Project
noon: Pristene Delgato
12:20pm: Colin Fisher
12:40pm: Vanessa Rogers
1pm: The Black River Bandit
1:30pm: Stephen Sauer
2pm: Ruby Feathers
3pm: Will West
3:30pm: Eric John Kaiser
4pm: Madison Beaudet
4:30pm: Jenna Ellefson
5pm: Jesse James
5:30pm: Tasche de la Rocha
6pm: Karla mi Lugo
6:15pm: Bear Feet
6:45pm: Bitterroot
7:15pm: Rob Stroup and the Blame

SUNDAY AUGUST 22ND

Holocene
1001 Southeast Morrison St., 503.239.7639
doors at 8pm, $14, 21+
individual tickets for this event available in advance here
9pm: Amy Annelle
10pm: Laura Gibson
11pm: Thao and Mirah, mostly unplugged

The Woods
6637 Milwaukie Ave., 503.890.0408
Cookout sponsored by Kill Rock Stars & hosted by Stooping Bear, featuring produce from Groundwork Organics & many more local organic growers
Doors at 2pm, $10 ticket includes food ($5 for food with a full-festival badge), 21+
individual tickets for this event available in advance here
2:30pm: Amy Annelle
3:15pm: Rebecca Gates
4pm: Michael Hurley
4:45pm: Tara Jane O’Neil
5:30pm: Raymond Byron and the White Freighter (formerly Castanets)

Doug Fir
830 East Burnside St., 503.231.9663
doors at 8pm, $8 advance, $10 day of show, 21+
individual tickets for this event available in advance here
9pm: MBilly
10pm: Myshkin’s Ruby Warblers
11pm: Loch Lomond

Rontoms
600 East Burnside St., 503.236.4536
doors at 6pm, FREE, 21+
7:30pm: Leonard Mynx
8:15pm: Ezza Rose
9pm: Future Historians
9:45pm: Winterhaven
10:30pm: Lee Corey Oswald
11:15pm: Celilo

Laurelthirst Pub
2958 Northeast Glisan St. 503.232.1504
doors at 5pm, FREE, 21+
6-8pm: Freak Mountain Ramblers
9:30pm: Adam & Kris
10:30pm: Billy Kennedy & Tim Acott

** daytime show **

Doug Fir patio, “Pickin’ on Sundays”
830 East Burnside St., 503.231.9663
FREE, 21+
3pm & 5pm: Adam Shearer of Weinland
4pm & 6pm: Sallie Ford & the Sound Outside

Born during a sweaty, backstage, Bonnaroo downpour, the Chief Festival Junkie's mission in life is to dance, write, and travel to every great festival that this wide world has to offer. While his identity remains a mystery, you may have already met him, probably when he helped himself to your party favors.

You must be logged in to post a comment